مجله سلامتی

هر آنچه از دمنوش رازیانه باید بدانید + طرز تهیه

دمنوش رازیانه

رازیانه یک گیاه چند ساله، معطر و با طعم شیرین بیان است که باعث می شود بتوان از آن برای تهیه چای دم کرده استفاده کرد. مدت ها است که این چای معطر به عنوان یک داروی طبیعی برای سوء هاضمه و خوشبو کننده دهان و تنفس استفاده می شود. دمنوش رازیانه ممکن است روده های شما را شل کرده و به کاهش نفخ شکم کمک کند و یک داروی سنتی برای قولنج باشد که به این موارد محدود نمی شود. دمنوش رازیانه برای موهای زائد و افزایش رشد مو نیز استفاده می شود که توانسته بطور قابل توجهی در افرادی که دچار ریزش مو شده اند، موثر واقع شود. علاوه بر این دمنوش رازیانه برای قاعدگی نیز استفاده می شود، این گیاه دارویی توانسته هورمون های زنانه را به طور قابل توجهی تحت تاثیر خود قرار دهد و موجب تنظیم آنها شود. با تنظیم هورمون های زنانه می توان به نظم قاعدگی نیز امیدوار بود. شاید شما کاملاً از اینکه دمنوش رازیانه برای چی خوبه، آگاه نباشید که در اینجا قصد داریم به هر یک از فواید آن اشاره ای داشته باشیم.

دمنوش رازیانه برای موهای زائد, دمنوش رازیانه و زیره
دمنوش رازیانه برای موهای زائد

دمنوش رازیانه برای لاغری

دمنوش رازیانه برای لاغری و کاهش وزن نیز استفاده می شود. با توجه به اینکه طبع این گیاه گرم است، سوخت و ساز بدن را مانند زیر بالا می برد و این افزایش سوخت و ساز بدن موجب چربی سوزی در بدن می شود. به این ترتیب با افزایش سوخت و ساز بدن، پس از مدتی شاهد کاهش وزن خود خواهید بود. بنابراین می توان گفت دمنوش رازیانه برای چاقی نیز کاربردی است. شاید چاقی را در دوره درمان طولانی تری نسبت به افراد متوسط و با چربی پهلو درمان کند. رازیانه چگونه باعث کاهش وزن و لاغری می شود؟

1- -سرکوب کردن گرسنگی 

رازیانه سرشار از فیبرغذایی بوده و مانع از احساس گرسنگی می شود و علاوه بر این، دانه های رازیانه به دلیل اثر ضد اسپاسمی که دارند، به شل شدن عضلات معده که تمایل به انقباض دارند کمک می کنند.

2- کمک به تصفیه خون

دمنوش رازیانه به حذف بقایای اسید اوریک در خون کمک می کند و بیشتر باعث تجزیه اسید های معده می شود تا از تجمع چربی اضافی در کبد پیشگیری کند.

3- افزایش متابولیسم بدن

انرژی مورد نیاز برای سلول های ما از طریق متابولیسم حاصل می شود. با تقویت و تسریع این فرآیند، کالری هایی که مصرف می کنیم توسط سلول ها با سرعت بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد که به ما انرژی داده و به چربی سوزی کمک می کند. دمنوش رازیانه به شروع متابولیسم کمک خواهد کرد به ویژه هنگامی که صبح ها به صورت ناشتا مصرف شوند.

4- سم زدای طبیعی 

دمنوش رازیانه با شروع متابولیسم بدن، به سم زدایی بدن که همراه با مشکلات گوارشی ایجاد می شود کمک می کند. متابولسیم و هضم صحیح کلید کاهش وزن می باشد.

5- تحریک ملاتونین

ملاتونین هورمونی در مغز بوده که مسئول خواب می باشد. طبق مطالعات انجام شده، خواب خوب راهی کارآمد برای کاهش وزن و حفظ وزن مناسب است.

دمنوش رازیانه و لاغری و کاهش وزن

آیا لاغری با رازیانه در هف روز امکان پذیر است ؟

اگر دنبال لاغری با رازیانه در هفت روز هستید بدانید که چنین چیزی ممکن نیست و برای لاغری اساسی باید تحرک خود را افزایش دهید و کمتر مواد غذایی وارد بدن خود کنید. 

طرز تهیه ی دمنوش رازیانه

برای اطمینان از تهیه خوش طعم ترین فنجان دمنوش رازیانه، همیشه فرآیند دم کردن خود را با تجهیزات بی عیب و نقص و آب با کیفیت بالا  مانند آب فیلتر شده یا بطری که حاوی مواد شیمیایی و کلر نیست، شروع کنید.

  1. دانه های رازیانه را با آسیاب سنگی خرد کنید. دانه ها را روی یک سطح صاف قرار دهید، لبه پایین آسیاب را به بذرها فشار دهید و آسیاب را به آرامی به عقب و جلو حرکت دهید. بسته به قدرت دمنوش رازیانه مورد نظر، برای هر فنجان آب تقریباً از 1 تا 2 قاشق چای خوری دانه خرد شده رازیانه استفاده کنید. دانه های خرد شده را درون قوری خالی بریزید.
  2. مقدار مناسب آب سرد را بر اساس مقدار رازیانه ای که استفاده می کنید در قابلمه بریزید. ظرف را روی مشعل اجاق گاز تنظیم کنید ، تنظیم حرارت مشعل را روی “زیاد” تنظیم کنید و آب را به جوش آورید.
  3. آب جوش را در قوری بریزید. درب قابلمه را بگذارید و اجازه دهید دانه های رازیانه به مدت 10 دقیقه به صورت شیب دار در بیایند.
  4. برای ریختن دمنوش رازیانه در هر فنجان، از صافی چای صاف کنید. دمنوش را می توانید به دلخواه دوباره گرم کنید و از آن استفاده کنید، چرا که با گذشت زمان طعم آن بهتر نیز می شود.
طرز تهیه دمنوش رازیانه

دمنوش رازیانه و ریزه

 شما برای کاهش وزن می توانید دمنوش رازیانه و زیره را به طور روزانه مصرف کنید اما به این نکته توجه داشته باشید که در میل کردن آن افراط نکنید. چرا که افراط در استفاده از دارو حتی از نوع گیاهی می تواند نتیجه عکس بدهد و یا عوارض دیگری را در بر داشته باشد.

اگر برای لاغری از رازیانه استفاده می کنید روزی دوبار نوشیدن دمنوش آن کافی است.

اگر هم برای لاغری عرق رازیانه را مصرف میکنید بهتر است بعد از هر وعده غذایی یک استکان میل کنید که قاتل چربی های شکمی است. اگر علاوه بر رازیانه از زیره هم استفاده کنید سرعت لاغری افزایش پیدا می کند.

دمنوش رازیانه و زیره

دمنوش رازیانه و دارچین

دمنوش رازیانه و دارچین نیز با خاصیت و طبع گرم دارچین نیز یکی دیگر از دمنوش هایی است که برای تعدیل طبع بدن و چربی سوزی استفاده می شود. البته در صورتی که مشکل فشار خون دارید، آن را به میزان کمتری مصرف کنید.ارچین ضداشتها است و می‌تواند میل شدید به مواد قندی و شیرین را کنترل کند. 

دمنوش رازیانه و دارچین
دمنوش رازیانه و دارچین

همانطور که گفته شد دمنوش رازیانه روشی آسان و موثر برای کاهش وزن و چربی بدن است. ترکیبی از نوشیدنی دارچین و آب دانه های رازیانه باعث کاهش وزن اضافی ناخواسته از بدن شما می شود. این یک دستورالعمل موثر و ساده برای کاهش وزن است که به کاهش وزن اضافی کمک می کند. علاوه بر این دمنوش رازیانه و دارچین یک دستورالعمل برای سم زدایی است. برای تهیه دمنوش رازیانه و دارچین می توانید مراحل قبلی را با افزودن چوب دارچین به دمنوش انجام دهید. البته دم دادن دارچین قاعده خاص خود را دارد و شما برای استفاده از طعم خوب و مفید آن می بایست چوب دارچین را از قبل خیسانده باشید. به عنوان مثال 6 ساعت قبل از تهیه دمنوش رازیانه و دارچین، چوب ها را به خوبی بشویید و سپس آنها را در آب تمیز بخیسانید. پس از چند ساعت با افزودن دانه های رازیانه که آسیاب کرده اید به این دمنوش می توانید بهترین طعم را از آن دریافت کنید.

طریقه مصرف رازیانه و دارچین برای چاقی

روش دیگری که برای تهیه دمنوش رازیانه و دارچین نیز وجود دارد که در آن در یک ظرف 2 لیوان آب میریزید. دانه های دارچین و رازیانه را اضافه کنید. یک شب آن را خیس کنید. صبح رنگ آب آن کمی تغییر می کند، می بایست آن را کمی گرم کرده و صاف کنید. پیش از هر خوردن و نوشیدن هر چیزی 2 لیوان از آن را با معده خالی بنوشید و پس از 1.5 ساعت صبحانه بخورید. این نوشیدنی را هر روز حداقل به مدت 1 هفته مصرف کنید و پس از آن مصرف آن را قطع کنید و این کار را بعد از 15 الی20 روز تکرار کنید. با این روش مصرف دمنوش رازیانه مشکل سوء هاضمه شما رفع خواهد شد.

دمنوش رازیانه و دارچین برای لاغری شکم
دمنوش رازیانه و دارچین برای لاغری شکم

دمنوش رازیانه برای موهای زائد

مواد مورد نیاز : پودر تخم رازیانه یک تا دو قاشق غذاخوری

روغن مایع خوراکی ۱ استکان مثل روغن زیتون ، آفتابگردان ، کنجد  که این روغن بهتر از بقیه است و روغن ذرت

طرز تهیه دمنوش رازیانه برای از بین بردن موهای زائد:

یک تا دو قاشق غذاخوری پودر تخم رازیانه را به همراه ۱ استکان روغن مایع خوراکی در یک شیشه در بسته بریزید ، خوب تکان دهید ( به مدت ۱۰ دقیقه ) و بعد در دمای محیط البته در جای تاریک به مدت یک هفته بماند در طی این یک هفته هر روز ۲ الی ۳ بار این مایع تکان داده شود . بعد از طی شدن یک هفته این مایع از طریق یک پارچه توری نازک صاف شود . شما در نهایت یک روغن سبز خوشرنگ خواهید داشت که باید این روغن را در ظرف درب دار شیشه ای در یخچال نگهداری کنید . (مدت زمان ماندگاری هم خیلی طولانی است.)

 

موارد استفاده:

برای از بین بردن موهای زائد صورت می توان استفاده کرد البته به غیر از ناحیه دور چشم که باید حتماً در این خصوص دقت شود .

طریقه مصرف روغن رازیانه :

موهای زائد را از ریشه در آورده سپس از روغن رازیانه روی محل مورد نظر بمالید و کاملا ماساژ دهید تا روغن جذب پوست شود.

روزی ۲ بار این کار را انجام دهید تا زمانی که موها از پوست خارج شوند. بعد از موزدایی بعدی دوباره این مراحل را تکرار کنید.

مدت زمان مصرف : ۳ تا ۶ ماه

در دوران پریودی استفاده نشود.

عوارض : ممکن است رنگ پوست صورت را مهتابی کند که با قطع مصرف برطرف می گردد .

برای از بین بردن موهای زائد بقیه جاهای بدن هم می شود استفاده کرد در طول شبانه روز دو بار در محل مورد نظر ماساژ داده شود.

دمنوش رازیانه برای موهای زائد
دمنوش رازیانه برای موهای زائد

دمنوش رازیانه برای قاعدگی

یکی از مهمترین کاربردهای این دمنوش رازیانه کاهش درد ناشی از قاعدگی است که دانه های رازیانه می تواند تا حد دارویی مثل ایبوپروفن برای کاهش درد های ناشی از پریود های دردناک مفید واقع شود. علاوه بر کاهش این درد ، برای مواردی مثل کاهش کیست تخمدان ها ، تنظیم هورمون های بدن و تنظیم درست قاعدگی های نامنظم نیز کاربرد دارد.
در زمان پریود شدن عضله های رحم منقبض می شوند و همین امر باعث خونریزی و در نتیجه درد زیادی می شود ، اما رازیانه با تسکین دادن به این عضله ها درد دوران قاعدگی را بسیار کم می کند.
برای استفاده از دانه های رازیانه به منظور درمان درد قاعدگی سه روش را می توانید امتحان کنید اما بهترین راه برای مصرف این دانه همان دمنوش رازیانه است که بهترین زمان برای مصرف این دمنوش زمانی است که معده تان خالی باشد که معمولا صبح در زمان بیدار شدن از خواب بهترین زمان است تا بتواند برای تنظیم قاعدگی و درمان در آن اثر گذار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.