مجله سلامتی

رازیانه در بارداری

شما ممکن است تغییرات شگفت انگیزی را که در بارداری در بدن شما ایجاد می شود تجربه کنید، ضمن اینکه چندین ناراحتی را نیز تجربه می کنید. در چنین شرایطی درمان های خانگی و راه های طبیعی راهکار درستی نیست. یکی از این گیاهان رایج که می خواهیم به آن رجوع کنیم دانه رازیانه است. اما آیا مصرف دانه رازیانه در بارداری بی خطر است؟ رازیانه در بارداری در طب سنتی یکی از روش هایی است که می توانند بسیاری از مشکلات زنانه و فخ بارداری را رفع کند. در چنین شرایطی برای بسیاری از خانمها سوالات بسیاری ایجاد می شود که آیا رازیانه در بارداری خوبه؟ مصرف رازیانه در بارداری آسیبی به جنین نمی زنه؟

رازیانه در بارداری ضرر دارد؟

آیا مصرف رازیانه در بارداری درست است؟

با توجه به طبع این گیاه اکثراً بر این هستند که رازیانه در بارداری ضرر دارد. البته این فکر غلط نیست و رازیانه در بارداری مضر است، اگر و فقط اگر بیش از حد و بی برنامه مصرف شود. به این ترتیب باید به این سوال پاسخ داد که رازیانه در بارداری کی مصرف شود که آسیبی به مادر و جنین وارد نکند. در دوران بارداری، دانه های رازیانه فقط در مقادیر بسیار کمی توصیه می شود، چرا که یک مکمل طبیعی است. مصرف این گیاه اساساً به این معنی است که آنها به تحریک یا افزایش جریان قاعدگی کمک می کند. می توانید مقدار کمی از این دانه ها به عنوان مثال یک قاشق چای خوری را به غذای خود اضافه کنید. پزشک می تواند به شما کمک کند تا درک کنید بر اساس نیازها و شرایط سلامتی خود چه مقدار باید مصرف کنید.

رازیانه در بارداری مضر است
رازیانه در بارداری مضر است

فواید رازیانه در بارداری

از رازیانه به طور سنتی در مبارزه با حالت تهوع صبحگاهی استفاده می شود. خوردن دانه رازیانه به خصوص در سه ماهه اول به اشتها کمک می کند و علاوه بر کاهش گاز و سوزش معده به کنترل حالت تهوع صبحگاهی کمک می کند. خواص ضد نفخ موجود در رازیانه به شل شدن عضلات دستگاه گوارش کمک می کند که صفرا را تحریک می کند و به بررسی گرفتگی عضلانی که اغلب با هضم غذا مرتبط است کمک می کند. از این رو رازیانه در بارداری در تسکین نفخ کاملاً موثر است. بیشتر خانم های باردار از کاهش اشتها به دلیل سوء هاضمه و گاز شکایت دارند. دانه های رازیانه یک عامل تسکین دهنده طبیعی است و به از بین بردن گازهای موجود در روده کمک می کنند.

مصرف چای رازیانه در بارداری در طب سنتی

چای رازیانه خواص دارویی فوق العاده ای دارد که چندین مشکل را در هنگام بارداری رفع میکند.

مواد لازم:

  • یک قاشق غذاخوری دانه رازیانه
  • یک فنجان آب
  • شکرزرد یا عسل برای طعم دادن

نحوه استفاده و طرز تهیه

دانه های رازیانه را با استفاده از دستگاه مخلوط پودر نمایید . آب را در کاسه ای به جوش بیاورید و پودر رازیانه را به آن اضافه کنید و درپوشی روی آن گذاشته و شعله گاز را خاموش نمایید.

به مدت 5 دقیقه صبر کنید و سپس چای را از صافی یا فیلتر رد کنید و بر اساس ذائقه خود چای را با شکرزرد یا عسل شیرین کنید و سپس تا هنگامیکه گرم است جرعه جرعه بنوشید.

مصرف کردن دانه رازیانه به مقدارکم هیچ ضرری ندارد اما قبل از وارد کردن آن در رژیم بارداری خود حتما احتیاط کنید.

رازیانه در بارداری در طب سنتی, رازیانه در بارداری خوبه, مصرف رازیانه در بارداری
رازیانه در بارداری در طب سنتی

نحوه مصرف رازیانه در بارداری

اگر در دوران بارداری مجاز به استفاده از دانه رازیانه هستید، به چند روش می توانید آن را مصرف کنید. دانه های رازیانه رایحه خوبی دارند و کمی شیرین هستند. اگر هنگام پخت و پز به غذاها اضافه شوند، به عنوان یک ماده طعم دهنده عمل می کنند و عطر و طعم لطیف به غذا می دهند. می توانید آنها را به صورت چای نیز مصرف کنید یا بعد از غذا مقداری از آن را به صورت خام بجوید. همیشه توصیه می شود قبل از قرار دادن دانه های رازیانه در رژیم بارداری، با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

رازیانه در بارداری در طب سنتی
رازیانه در بارداری در طب سنتی

آیا مصرف رازیانه در بارداری منجر به سقط می شود؟

بسیاری از افراد بعد از غذا دانه رازیانه مصرف می کنند تا به هضم غذای آنها کمک کند اما لازم به یادآوری است که دانه های رازیانه می توانند چرخه قاعدگی را تحریک کرده و منجر به خونریزی واژن شوند و در نهایت باعث سقط جنین شوند. مصرف آن در حد متوسط بسیار مهم است و اگر پزشک به شما توصیه می کند از مصرف کامل آن خودداری کنید. حال که از مزایای و عوارض جانبی مصرف رازیانه در بارداری مطلع شدید، بررسی کنید که آیا مصرف رازیانه در بارداری مناسب است یا خیر. اگر فقط طبق توصیه های پزشکی پیش بروید، قطعاً مشکلی پیش نخواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.